Wiza do Turcji

Jak wjechać do Turcji?

Po pierwsze, trzeba mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu. W paszporcie musi być co najmniej jedna wolna strona w celu uzyskania wizy.

Po drugie, należy aplikowac o wizę.

1. Jeśli wybierasz się do Turcji jako turysta/ka, musisz zaopatrzyć się w wizę wielokrotnego wjazdu uprawniającą do pobytu do 90 dni w ciągu 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu). Najprościej kupić wizę korzystając z portalu systemu E-visa (https://www.evisa.gov.tr/pl/ ), a koszt to 20 USD. Płatności dokonuje się kartą kredytową. Obywatele Polski mogą również wykupić wizę w przejściu granicznym.

*Urzędnik graniczny ma prawo poprosić Cię o udokumentowanie wystarczających środków, warto więc na wszelki wypadek mieć przy sobie gotówkę.

2. Jeśli przyjeżdżasz do Turcji na dłużej niż 90 dni i w innym celu niż zwiedzanie i szwędanie, (np. podjęcia szkolenia, nauki, pracy, uczestniczenia w badaniach, wykonywania prac montażowo-serwisowych, połączenia się z rodziną) musisz aplikowac o stosowną wizę w Ambasadzie Republiki Turcji w Polsce. Dotyczy to także kierowców TIR-ów lub autobusów wycieczkowych, którzy bez specjalnej wizy nie zostaną wpuszczeni do Turcji.

*Jeśli przekroczysz dozwolony czas pobytu, możesz zostać ukarany/a grzywną. Wysokość kary zaczyna się od 100USD i wzrasta w zależności od tego, o ile przekroczysz dozwolony czas. Musisz również liczyć się z zakazem ponownego wjazdu do Turcji przez okres odpowiedni do okresu nielegalnego pobytu na jej terytorium. W skrajnych przypadkach, np. przedłużenia pobytu o kilka miesięcy, możliwa jest również deportacja (na koszt osoby deportowanej) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Wiza do Turcji”

  1. Witam, czy mogła byś opisać jak wyglądały twoje starania o wizę studencką w ambasadzie we warszawie? Skończyłem jeden rok studiów na poziomie licencjackim w Turcji w ramach programu Erasmus, jednak postanowiłem iż chciał bym kontynuować moje studia na tej samej uczelni. Jednak całkowicie na swoją rękę bez pomocy żadnego programy stypendialnego. Aby otrzymać taką wizę w moim przypadku potrzebuję jednak pewnych środków na koncie i wyciąg z banku, jednak bardzo ciężko znaleźć informacje na temat wymaganych środków, a informacje z ambasady też bywają sprzeczne. Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje na ten temat prosił bym jakiś kontakt tutaj albo drogą mailową.

    Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s