Wiza do Turcji

Jak wjechać do Turcji?

Po pierwsze, trzeba mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu. W paszporcie musi być co najmniej jedna wolna strona w celu uzyskania wizy.

Po drugie, należy aplikowac o wizę.

1. Jeśli wybierasz się do Turcji jako turysta/ka, musisz zaopatrzyć się w wizę wielokrotnego wjazdu uprawniającą do pobytu do 90 dni w ciągu 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu). Do dnia 10 kwietnia 2014 roku wizę turystyczną będzie można uzyskać w przejściu granicznym. Za 20 USD, 15 EUR lub 10 GBP dostaniesz kolorową naklejkę, przy której zdobywac będziesz pieczątki odpowiednio do kolejnych wjazdów i wyjazdów. Od dnia 11 kwietnia 2014 wizę będzie można kupić w placówkach RT w Polsce oraz korzystając z portalu systemu E-visa (https://www.evisa.gov.tr ). Jak informuje MSZ, w sezonie letnim 2014 roku nadal będzie można kupić wizę na granicy, z tym że nieco drożej. Od 11 kwietnia 2014 roku koszt wizy będzie wynosił 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP.

*Urzędnik graniczny ma prawo poprosić Cię o udokumentowanie wystarczających środków, warto więc na wszelki wypadek mieć przy sobie gotówkę.

2. Jeśli przyjeżdżasz do Turcji na dłużej niż 90 dni i w innym celu niż zwiedzanie i szwędanie, (np. podjęcia szkolenia, nauki, pracy, uczestniczenia w badaniach, wykonywania prac montażowo-serwisowych, połączenia się z rodziną) musisz aplikowac o stosowną wizę w Ambasadzie Republiki Turcji w Polsce. Dotyczy to także kierowców TIR-ów lub autobusów wycieczkowych, którzy bez specjalnej wizy nie zostaną wpuszczeni do Turcji.

*Jeśli przekroczysz dozwolony czas pobytu, możesz zostać ukarany/a grzywną. Wysokość kary zaczyna się od 100USD i wzrasta w zależności od tego, o ile przekroczysz dozwolony czas. Musisz również liczyć się z zakazem ponownego wjazdu do Turcji przez okres odpowiedni do okresu nielegalnego pobytu na jej terytorium. W skrajnych przypadkach, np. przedłużenia pobytu o kilka miesięcy, możliwa jest również deportacja (na koszt osoby deportowanej) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony.

Reklamy

1 thought on “Wiza do Turcji”

  1. Witam, czy mogła byś opisać jak wyglądały twoje starania o wizę studencką w ambasadzie we warszawie? Skończyłem jeden rok studiów na poziomie licencjackim w Turcji w ramach programu Erasmus, jednak postanowiłem iż chciał bym kontynuować moje studia na tej samej uczelni. Jednak całkowicie na swoją rękę bez pomocy żadnego programy stypendialnego. Aby otrzymać taką wizę w moim przypadku potrzebuję jednak pewnych środków na koncie i wyciąg z banku, jednak bardzo ciężko znaleźć informacje na temat wymaganych środków, a informacje z ambasady też bywają sprzeczne. Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje na ten temat prosił bym jakiś kontakt tutaj albo drogą mailową.

    Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s