Dzień Republiki

ataturkWczoraj, 29 października, w Turcji i na północnym Cyprze świętowano rocznicę ustanowienia Republiki Turcji, Cumhuriyet Bayramı. Dokładnie w 1923 roku Mustafa Kemal Ataturk, `Ojciec Turków`, symbolicznie zakończył epokę Imperium Osmańskiego, by wprowadzić położony na dwóch kontynentach kraj w świat zachodnich standardów i świeckich wartości. Ustanowieniu Republiki towarzyszył szereg nierzadko radykalnych zmian w sposobie funkcjonowania państwa, dotykających nawet najbardziej prywatnych sfer życia.

Turecka konstytucja z 1924 roku zmieniła krainę sułtanów i kalifów w państwo świeckie, w którym praktyki religijne sprowadzić się miały do sfery prywatnej. Zakaz publicznych manifestacji religijności dotyczył nawet ubioru: zabroniono noszenia czarszafów, a nawet hidżabu (zasłona, czyli, upraszczając, chustka, którą wierząca kobieta zakrywa włosy). Kolejnymi ważnymi zmianami było wprowadzenie koedukacyjnych szkół, oraz reforma językowa, która oznaczała pożegnanie się z alfabetem osmańskim i zastąpienie go latynicą.

Jedną z najważniejszych zmian była próba tworzenia państwowości tureckiej i `narodu tureckiego` jako antytezy ideologii i tożsamości osmańskiej. Przenosząc stolicę ze Stambułu do Ankary Ataturk kierował się nie tylko bezpieczeństwem i strategią wynikającą z położenia geograficznego, lecz rozstawał się także z przeszłością Imperium. Założone na początku ustanowienia Republiki instytucje naukowo-badawcze i muzea (np. Muzeum Archeologii) miały za zadanie udowodnienie i udokumentowanie korzeni i charakteru narodu tureckiego. Zgodnie z nowym mitem Turcy wywodzili się od Hetytów, jednej z najpotężniejszych udokumentowanych cywilizacji indoeuropejskich zamieszkujących do ok. 1200 p.n.e. tereny dzisiejszej Anatolii.

Część przedstawicieli i sympatyków obecnego rządu, choć oficjalnie świętują ustanowienie Republiki, odnoszą się krytycznie do zmian wprowadzonych przze Ataturka. `W jakim innym kraju na świecie ludzie nie mogą, bo nie potrafią, czytać pism swoich pradziadków?` retorycznie spytał jeden z moich rozmówców, gdy spytałam o Republikę. Wiele osób zarzuca Ataturkowi zbytnie sympatyzowanie z zachodem i `sprzedanie` tureckości masonerii. Tymczasm w dyskursie zachodnim postać Ataturka jest nadal symbolem nowoczesności i `wyprowadzenia Turcji z czasów ciemnoty`, jak stwierdza komentator jednego z filmów o Ojcu Turków, do którego link zamieszczam poniżej:

A ja życzę wszystkim Turkom i Turczynkom przyjemnego świętowania Dnia Republiki. Cumhuriyet Bayrami Kutlu Olsun!

 

Reklamy

Autor: Eyen

Od kilku lat zajmuję się etnologią i antropologia Bałkanów, głównie Macedonii. W ramach laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii prowadziłam badania terenowe o tematyce genderowej w zachodniej Macedonii. Następnie już w lipcu 2007 pojechałam do Włoch, by choć przez kilka dni poobserwować życie pechalbarów - migrantów z Macedonii. Równolegle, przez prawie dwa lata byłam zaangażowana w badania w ramach grantu MENiSW "Relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim", pod przewodnictwem Karoliny Bielenin-Lenczowskiej. W lutym 2008 po raz piąty przyjechałam do Macedonii, tym razem na stypendium do Skopje, by przez kilka miesięcy choć trochę poznać "normalne", codzienne życie tego miasta. Prozaiczny brak czajnika elektrycznego, pralki, czy kulturowego nawyku picia herbaty posiadały swoisty urok i prowokowały, by poddawać w wątpliwość znaczenie słowa "powrót". Już w styczniu 2009 po raz kolejny pakowałam się do Skopje, tym razem na dziewięć miesięcy, jako przyszła wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Pracując dla organizacji Kreaktiv, prowadziłam warsztaty z ekologii i rękodzieła, pracowałam z młodzieżą Romską i realizowałam projekt genderowego treningu w Skopje. W "międzyczasie", odwiedziłam Tiranę, Sarajevo, Sremski Karlovci... by za każdym razem tęsknić za Skopje. Równolegle do antropologii studiowałam także ochronę środowiska w warszawskiej sggw. Po kilku przerwach w studiowaniu, w grudniu 2010 w reszcie obroniłam mgr ze specjalizacji ochrona przyrody. Przez rok pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z dużych ngo-sów w Warszawie, po czym w styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie w Stambule na uniwersytecie Yeditepe. Moje badania dotyczą współczesnych migracji z Macedonii do Turcji. Równolegle, współpracuję przy projekcie badającym ponadpaństwowe więzi łączące migranów Macedońskich we Włoszech... Od stycznia 2011 mieszkam w Stambule. Studiuję na studiach doktoranckich w instytucie Antropologii na Yeditepe University, prowadząc badania o trans-granicznych więziach pomiędzy Macedonią i Turcją (tak bardzo, bardzo ogólnie mówiąc;)). Od niedawna piszę bloga także o moich doświadczeniach z Turcji. Główny punkt podróży ciągle się przesuwa. Ima vreme.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s