Wybory w Turcji – czas zagłosować!

Przed 12:00 rano skrzynki z głosami oddanymi w moim mikro-okręgu były już prawie pełne. Podobno to wybory o nietypowo wysokiej frekwencji. Podobno wiele osób głosuje w wyborach lokalnych po raz pierwszy, chociaż już dawno ukończyli wymagane 18 lat. Podobno wyniki zostaną ogłoszone przed północą.

Tych, który zagłosowali, nie wyróżnia już dziś naznaczony atramentem palec. Dzisiejszych głosujących przed oddaniem podwójnego głosu powstrzymać ma złożenie podpisu przy swoim imieniu, nazwisku i adresie. Ogromne księgi zbierają obywateli Turcji według miejsca zameldowania, a w odnalezieniu siebie wśród tysiąca innych pomagają numery referencyjne, które można sprawdzić przez internet (Proszę sobie wyobrazić, że przeciętna dzielnica Stambułu liczy tyle, co połowa Warszawy).

W wyborach lokalnych głosuje się na muhtarów, czyli zarządców wsi lub najbliższej okolicy – mahalle (fioletowa koperta), burmistrzów (niebieska koperta) oraz partie polityczne dla poszczególnych prowincji (pomarańczowa koperta). Głos oddaje się poprzez przystawienie stempelka z napisem „EVET” (tak) przy wybranym nazwisku lub partii politycznej.

źródło: internet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chociaż przeciętny cudzoziemiec wyróżni dwie, trzy tureckie partie, a zwykły mieszkaniec Turcji potrafi wymienić maksimum dziesięć, na karteczkach do głosowania jest aż 26 różnych ugrupowań politycznych. Próg wyborczy do parlamentu wynosi 10% i jest najwyższym progiem wyborczym wśród europejskich krajów; dla porównania, w Polsce to 5%.

 

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s