Przedwyborczy Karnawał

ile partii znajduje sie na zalaczonym obrazku?Do wyborów lokalnych w Turcji pozostało zaledwie 8 dni. Zgodnie z prawem, cisza przedwyborcza powinna rozpocząć się pojutrze, tydzień przed wyborami. Póki co, polityczny karnawał trwa.

Ulice Stambułu obwieszone są plakatami, flagami, wsążkami, kolorowymi fladrami z wizerunkami i symbolami konkurujących ze sobą partii politycznych. Plaga ulotek lokalnych kandydatów opanowała już całe miasto: rozsiadły się za wycieraczkami samochodów, przycupnęły na klatkach schodowych, za drzwiami, za witrynami sklepów, panoszą się wśród przechodniów fruwając i pełzając po ulicach i chodnikach. Wszędzie krążą wyborcze samochody i autobusy: te największe, pomalowane w odpowiednie wzory i kolory, jeżdżą głównymi ulicami miasta, rozsiewając partyjne piosenki. Te mniejsze, ale za to wyposażone w donośne głośniki busiki i auta, uparcie krążą wszystkimi możliwymi, nawet najwęższymi uliczkami, uparcie zagłuszając monotnny zgiełk miasta.

Najciekawszymi punktami do obserwacji są lokanle placyki, ronda, skwerki, skrzyżowania i skupiska handlowe, popularne i najchętniej uczęszczane minicenrta okolicy. Tam trwa w najlepsze prawdziwa kakofonia dźwięku i obrazu.

Przy pobliskim skwerku w tepeustu, na przestrzeni kilkudziesięciu metrów ulokowały się wszystkie największe partie polityczne. Przechodząc wzdłuż cienkiego pasma zieleni, zanurzamy się w różnokolorowych tunelach: niebiesko-pomarańczowym AKP, czerwono białych CHP, MHP i Saadet (upstrzonymi kolejno: sześcioma białymi strzałkami, trzema księżycami, i pięciogwiazdkowym kreskentem), żółto-zielonym BDP, biało-niebieskim BSP. Po przeciwnych stronach ulicy stoją dwa samochody, z których rozbrzmiewają piosenki konkurentów: Muharrem Yiiildiiiiz (MHP) i Sarı saçlı mavi gözlüüü (CHP), do których co kilka minut z różnym natężeniam dołącza krążący wehikuł AKP (Receep Tayyyippp …). Chociaż żadna z kompozycji nie powala poezją ani melodią, po kilku dniach ustawicznego narażenia na ekspozycję, wszystkie komórki i zmysły znają poszczególne piosenki i rozponają zbliżające się pojazdy.

20140317_145133W całej okolicy otwarto biura wyborcze. W odległości do trzech minut lekkim marszem od miejsca, gdzie mieszkam, zlokalizowałam trzy. Co jakiś czas odbywają się uliczne karawany: uczestnicy niektórych skandują imię kandydata i partii powiewając flagami; inni pląsają przy dźwiękach wynajętych specjalnie na tę okazję muzyków. Członkowie partii wędrują od drzwi do drzwi, spacerują po bazarach, odwiedzają szkoły i sklepy, rozdając ulotki, nagabując, czasem przekupując do oddania głosu dla swojej partii. Ponieważ upolitycznione i stronnicze media przyznają czas na antenie bogatym lub wybranym, lokalne, sąssiedzkie sieci kontaktów i poparcia mają najwększe znaczenie, szczególnie dla mniejszych ugrupowań politycznych. Jedynie największych graczey stać na przedwyborcze pielgrzymki i organizowanie w wybranych dzielnicach i miastach wieców, na których rozdaje się gadżety, poczęstunki, upominki.

Zasięg i szał politycznych imprez zależy od środków, jakimi dysponują poszczególne partie. Zgodnie z prawem tureckim, główny dochód partii pochodzi z budżetu państwa; przyznawany jest partiom, których minimalne poparcie w wyborach wynosi 3%. Partie polityczne mogą także prowadzić działaność oraz otrzymywac dotacje na realizowanie celów statutowych.  Marketingowe szaleństwo trwa, a cała Turcja czeka, wstrzymując oddech, kiedy wreszcie się skończy.

Poniżej kilka zdęć:

P1300678

             P1300718 P1300709P1300722 P1300713 P1300715P1300686  P1300695 P1300684

P1300690P1300723P1300673P1300729

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

2 myśli na temat “Przedwyborczy Karnawał”

  1. Bez znajomości tureckiego często nie odróżnisz, który to plakat wyborczy, a który przedstawia poszukiwanego/poszukiwaną przez policję. Zwłaszcza plakaty kandydatów na muhtara są świetne. Widziałam już studia fotograficzne z ofertą „zdjęć wyborczych”, plakaty na śmietnikach… I te irytujące wyborcze piosenki kilkanaście razy dziennie: tutaj akurat można oszaleć.
    A w Polsce… znajomy dziennikarz został poproszony przez czytelniczkę o przesłanie list kandydujących polityków. – A po co Pani? – A, tak szczerze, to pracuję w banku i chcę im kredyty na kampanię wcisnąć…
    Cóż dodać?

    1. Faktycznie:) Niektóre plakaty wygldają niczym z westernu:P jestem w stanie sobie wyobrazić, szczególnie tych z wąsem, w kapeluszu i z cygarem… cóż, nie wszystkich stać na kilkumetrowe prześcieradła z własnym wizerunkiem;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s