Stypendia w Turcji: nowości i terminy aplikacji w TÜBİTAK

tubitak_50_nci_yil_logoTÜBITAK-BİDEB, który z okazji pięćdziesięciolecia działania ma nowe logo, i którego mam przyjemność być stypendystką, jeszcze przez kilka dni przyjmuje aplikacje o stypendium na studia na poziomie MA i PhD w Turcji w ramach programu 2215. Drugie rozdanie wczesną jesienią, warto więc już zacząć kompletować niezbędne dokumenty;) Poza programem 2215, TÜBITAK wspomaga również prowadzenie badań w Turcji, finansuje studia na poziomie BA, oraz wspiera studentów z krajów słabo rozwiniętych. Więcej informacji o programach poniżej:

2215 Stypendium na studia w Turcji na poziomie doktoranckim i magisterskimWedług nowych zasad programu, poza comiesięczną wypłatą stypendyści otrzymują dofinansowanie czesnego oraz ubezpieczenie zdrowotne. Więcej o tym programie pisałam w marcu ubiegłego roku. Przypomnę tylko, że aby ubiegać się o stypendium trzeba mieć nie więcej niż 30 lat na poziomie MA i 35 lat na poziomie doktoranckim.

Terminy składania wniosków to 13.01-28.02 2014 oraz 4.08 – 12.09.2014. Na rezultaty czeka się około trzech miesięcy.

2216Stypendium badawcze dla doktorantów i post-doktorantów na prowadzenie badań w Turcji.

O stypendium mogą ubiegać się osoby, które: 1 – Nie mają obywatelstwa tureckiego;  2 – Posiadają zaproszenie z uczelni w Turcji; 3 – Znają język, w którym będą prowadzić badania

Poza tym, post-doktoranci nie powinni mieć więcej niż 35 lat, i w przypadku osób, które ukończyły wcześniej doktorat w Turcji, mieć średnią minimum 3.50/4.00. Doktoranci muszą być zarejestrowani na  zagranicznej uczelni (nie w Turcji).

O stypendium można ubiegać się dwa razy w roku: na przełomie marca i kwietnia (17.03 – 21.04. 2014) i jesienią (22.09-31.10.2014). Dokumenty niezbędne do aplikacji znajdują się na stronie programu. Znajdziecie tam również szczegółowy opis programu, wysokość stypendium i zasady ewaluacji.

2205Stypendium na studia w Turcji na poziomie licencjackim; Zeszłoroczna nowość, w ramach której przyznano kilkanaście stypendiów, nie ma na razie odsłony na rok 2014.

2235 – kolejna świeżynka ubiegłego roku – Stypendia dla studektów z krajów słabo rozwiniętych (Least Developed Countries, wg listy UN) na poziomie magisterskim i doktoranckim. Poza pochodzeniem z jednego z wymienionych krajów, kryteria zbliżone są do programu 2215.

   
   
Reklamy

Autor: Eyen

Od kilku lat zajmuję się etnologią i antropologia Bałkanów, głównie Macedonii. W ramach laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii prowadziłam badania terenowe o tematyce genderowej w zachodniej Macedonii. Następnie już w lipcu 2007 pojechałam do Włoch, by choć przez kilka dni poobserwować życie pechalbarów - migrantów z Macedonii. Równolegle, przez prawie dwa lata byłam zaangażowana w badania w ramach grantu MENiSW "Relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim", pod przewodnictwem Karoliny Bielenin-Lenczowskiej. W lutym 2008 po raz piąty przyjechałam do Macedonii, tym razem na stypendium do Skopje, by przez kilka miesięcy choć trochę poznać "normalne", codzienne życie tego miasta. Prozaiczny brak czajnika elektrycznego, pralki, czy kulturowego nawyku picia herbaty posiadały swoisty urok i prowokowały, by poddawać w wątpliwość znaczenie słowa "powrót". Już w styczniu 2009 po raz kolejny pakowałam się do Skopje, tym razem na dziewięć miesięcy, jako przyszła wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Pracując dla organizacji Kreaktiv, prowadziłam warsztaty z ekologii i rękodzieła, pracowałam z młodzieżą Romską i realizowałam projekt genderowego treningu w Skopje. W "międzyczasie", odwiedziłam Tiranę, Sarajevo, Sremski Karlovci... by za każdym razem tęsknić za Skopje. Równolegle do antropologii studiowałam także ochronę środowiska w warszawskiej sggw. Po kilku przerwach w studiowaniu, w grudniu 2010 w reszcie obroniłam mgr ze specjalizacji ochrona przyrody. Przez rok pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z dużych ngo-sów w Warszawie, po czym w styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie w Stambule na uniwersytecie Yeditepe. Moje badania dotyczą współczesnych migracji z Macedonii do Turcji. Równolegle, współpracuję przy projekcie badającym ponadpaństwowe więzi łączące migranów Macedońskich we Włoszech... Od stycznia 2011 mieszkam w Stambule. Studiuję na studiach doktoranckich w instytucie Antropologii na Yeditepe University, prowadząc badania o trans-granicznych więziach pomiędzy Macedonią i Turcją (tak bardzo, bardzo ogólnie mówiąc;)). Od niedawna piszę bloga także o moich doświadczeniach z Turcji. Główny punkt podróży ciągle się przesuwa. Ima vreme.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s