Wiedza Powszechna: iftar i kıble

www.yorumcu.comDzwonek do drzwi, w drzwiach młoda kobieta w kolorowej chustce, plecionym na drutach swetrze, szarawarach, klapkach, pyta mnie, „Gdzie w tym budynku jest kıble?”. Polskojęzycznych Czytelnikow uczulam na fakt, że kıble po turecku wymawia się „kyble”, i kobieta nie szukała toalety, choć tak w pierwszym odruchu pomysłałam;)  Chodzi o Qibla, czyli kierunek modlitwy muzułmańskiej. Zawsze zgodny z kierunkiem, w którym znajduje się kamień Kaba. Wpisując później w google, jak w nowym domu znaleźć qible. czuję się jak harcerka, która nie zdała testu z ustalania północy. W przypadku Stambułu, qibla to zawsze południowy-wschód.

„Czy ktoś w tym domu odprawia namaaz?” (namaaz – muzułmańska modlitwa) kontynuuje moja rozmówczyni zdezorientowana faktem, że zamiast odpowiedzieć, staram się sobie przypomnieć, co to jest qible. „Nie:)” odpowiadam zadowolona, że mogłam w końcu zareagować konstruktywnie. Ktoś wychyla się z drzwi piętro wyżej i woła kobietę, domyślam sę treści w stylu „tam pewnie też nie wiedzą”. Uświadamiam sobie, że qible w moim domu zjaduje się dokładnie naprzeciwko telewizora i drzwi wejściowych do tolety, ale już za późno, gdyż kobieta poszła do kolejnych sąsiadów. Gdyby zapytała mnie o to, gdzie jest południowy wschód, z pewnością poszło by nam łatwiej. Wygląda jednak na to, że rzadko kto wiąże qible z kierunkami świata (bo chyba nawet niemodlące się sąsiadki wiedzą, przez które okno wschodzi słońce?;)).

Przypomniała mi się taka historia z czasów ostatniego postu Ramadanu. Jak pewnie wiecie, godziny postu, posiłków, a także modlitwy, wyznaczane są zgodnie ze wschodem i zachodem słońca. Każde mejsce na ziemi ma zatem spaceyficzne i wyjątkowe nie tylko qble, ale też godziny modlitw. Przed rozpoczęciem postu reporterzy pytali ludzi na ulicy: „W którym mieście Twoim zdaniem ludzie usiądą jako pierwsi na iftar?” Iftar to pierwszy posiłek w czasie postu, zaraz po zachodzie słońca. Nieczuli na cykle solarne przechodnie odpowiadali: „hmm, może w Ankarze? to w końcu stolica”, „może w Stambule, to w końcu największe miasto, z pałacami sułtanów”; „a może w Antalii, tam najcieplej” i tym podobne, jakże twórcze odpowiedzi.

Polskich Czytelników uspokajam, że stolicą Turcji jest Ankara, a nie Stambuł, jak uparcie twierdzą niektóre polskie media przy okazji różnych rozgrywek sportowych;)

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

3 myśli na temat “Wiedza Powszechna: iftar i kıble”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s