Trzeci most nad Bosforem

Trwa budowa trzeciego mostu nad Bosforem. Ma być to most Największy i Najdłuższy: ma mieć prawie 1,5 km długości i ma się znaleźć w pierwszej dziesiątce najdłuższych mostów świata. Tym samym Turcja, choć przecież nadal nie jest w EU, zabłyśnie w ogólnoświatowych rankingach Wielkości.

Kto oglądał polecany tu przeze mnie film Ekumenopolis wie, że budowie trzeciego mostu sprzeciwia się wielu architektów i ekologów. Nie dlatego, że nie lubią mostów i lubują się w wiecznych stambulskich korkach, ale dlatego, że nowy most wcale nie rozwiąże problemów komunikacyjnych Stambułu. Budowę mostu zaplanowano w północnej części cieśniny Bosfor. Ma spinać przestrzenie, które do tej pory były lasem. W praktyce, budowa mostu oznacza więc rozbudowę miasta na północ od starego Konstantynopola: wycinkę lasów, budowę dróg – min. 260-cio kilometrowej Północnej Autostrady Marmara –  i powstanie nowych dzielnic i domów, a także lotniska.

To na pewno potężna inwestycja, która przyniesie jeszcze większe zyski: już teraz deweloperzy wykupują parcele na północ od Stambułu planując powstanie przyszłych osiedli. Architekci obawiają się tego, że tak jak w przypadku Stambułu, który powstał przez ostatnie sto lat, nowe przestrzenie zostaną zabudowane bez sensownego i jednolitego planu zabudowy który uwzględniał by na przykład położenie wód gruntowych, zachowanie terenów zielonych lub kanałów przepływu powietrza. Choć na komputerowym modelu (poniżej) most łączy ze sobą piękne zielone przestrzenie, jego budowa jest według większości ekspertów poważnym zagrożeniem ekologicznym, niszcząc jedyne zachowane tereny zielone w pobliżu miasta i przyciągając nawet 7 milionów nowych mieszkańców.

http://www.ictas.com.tr/tr/projedetay/3.-bogaz-koprusu-ve-kuzey-marmara-otoyolu-projesi

Most budują dwie firmy: turecka İçtaş i włoska Astaldi. Inwestując w rozbudowę Stambułu, wizytówki Turcji, zapomina się o miastach i wsiach w azjatyckiej części kraju. Mieszkańcy wschodnich wsi i miast nadal przeprowadzają się do Stambułu przyciągani iluzją łatwiejszego, lepszego życia, nowych perspektyw. Życie codzienne w Stambule nie jest jednak łatwe. W tradycyjnie żyjących rodzinach, w których na utrzymanie domu zarabia tylko mąż, kilka osób musi się utrzymać z pensji wynoszącej około 1000 TL miesięcznie. Jeśli połowa z tego to opłata czynszu i rachunków, na życie kilku osób pozostaje zaledwie kilkaset lir. Wielu rodzin nie stać nawet na to, żeby posłać dziecko do szkoły: na lokalnych bazarach, w sklepach, barach i kawiarniach pracują nawet kilkuletni chłopcy.

Trzeci most nad Bosforem ma zostać nazwany Mostem Sułtana Selima,  który zasłynął między innymi podbojem dużej części dzisiejszego Egiptu, lecz także prześladowaniami Alewitów. Tej nazwie przeciwni są zatem Alewici, widząc w tej nazwie kolejny dowód na autorytaryzm premiera, dla którego Turcja to kraj (jedynie) Muzułmanów Sunnitów.

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s