Çay: herbata po turecku

czajKilkanaście łyżeczek uderza rytmicznie o ścianki małych tulipanowych szklanek a do gwaru miasta dołącza na chwilę dźwięk, przy którym w ciemnej mocnej herbacie rozpuszcza się cukier. Jesteśmy w Turcji:) Çay (czyt: czaj), czyli po turecku herbatę, pije się tutaj wszędzie i zawsze; w restauracjach, kawiarniach, na ulicach, na bazarze, w urzędach, nawet w czterdziestostopniowym upale. Turystów na początku dziwi, że çay w wielu miejscach (na bazarach, w restauracjach) serwowany jest za darmo. Jest dobrem oczywistym, wyznacznikiem gościnności, i bardzo szybko rozkochuje w sobie nie tylko aromatem i smakiem, ale formą podania: malutkie szklaneczki z nieodłącznym spodeczkiem, cukier w kostkach, kawałeczki cytryny, i drobne łyżeczki powodujące ten nieznośny na początku dźwięk bezstresowego mieszania herbaty.

„Wy w tej Europie to się chyba nawet oddychać boicie” – powiedział kiedyś pół żartem pół serio mój znajomy kiedy stwierdziłam, że w Polsce takie głośne mieszanie herbaty jest ogólnie uznawane za zachowanie niekulturalne. Çay ma swoje prawa, w tym prawo do głosu;) – usłyszałam.

Çay uprawia się w Turcji na żyznych ziemiach wybrzeża Morza Czarnego, a dane z 2005 roku mówią o produkcji ponad 200 tysięcy ton rocznie. Część herbaty jest oczywiście eksportowana, ale na jej miejsce trafia çay z importu, na przykład ze Sri Lanki. W 2003 roku konsumpcja herbaty była prawie równa produkcji i wynosiła 2,38 kilograma na osobę. Picie herbaty stało się popularne w Turcji dopiero w XX wieku, prawdopodobnie docierając tu z Rosji. Bardzo szybko parzenie herbaty stało się lokalną sztuką, a specyficzny sposób podawania przemienił herbatę w çay turecki.

Herbata po turecku

Herbatę w Turcji przygotowuje się w specjalnych dwuczęściowych imbryczkach (po turecku çaydanlık) lub w samowarach. Imbryczki mają różne rozmiary, kształty i kolory, od dużych, choć zazwyczaj skromnych domowych czajniczków po trochę mniejsze, ale za to zdobione çaydanlıki na specjalne okazje. Górna część czajniczka, przeznaczona do zaparzenia esencji, jest zawsze mniejsza od dolnej, w której gotuje się wodę. Dzięki takiemu podziałowi, każdy może nalać sobie własnej, osobistej i wyjątkowej herbaty o różnej mocy: od słabej (açık) do ciemnej i mocnej (koyu).

caydanlik; źródło - googleimages

Sposobów przygotowywania herbaty jest wiele; niektórzy do górnego imbryczka wsypują jedynie którąś z czarnych herbat tureckich (np. firmy çaykur), inni wolą herbatę cejlońską; niektórzy dodają do zwykłej czarnej trochę earl grey, inni kilka goździków lub odrobinę kardamonu. Jakikolwiek by nie był, każdy przepis „zdradzano” mi jako jedyny prawdziwy przepis na turecką herbatę:)

Na co dzień praktykuję wersję çaykur + earl grey, w proporcjach „na oko” 4-5:1. Choć zaparzanie herbaty wydaje się proste, zajęło mi sporo czasu, zanim osiągnęłam dobry smak herbaty: na początku çay wychodził mi za mocny/za słaby/kwaśny/zbyt gorzki. Moim zdaniem sekret tkwi nie tylko w rodzaju herbaty i proporcjach esencji, ale też w czasie zaparzania i w samym ogniu.

Zaparzanie herbaty krok po kroku:

1.     1.  Do dolnej części imbryka nalewam wody (około pół czajniczka); stawiam na ogniu, przykrywam górną częścią, do której wsypuję herbatę; „na oko” wsypuję około 4 łyżek czarnej herbaty i około 1 łyżki earl grey. Małego imbryczka nie przykrywam, pozwalam herbacie „oddychać” i delikatnie ogrzewać się pod wpływem temperatury dolnego imbryczka.

2.      2. Kiedy woda w czajniku się zagotuje, zestawiam go z ognia, zdejmuję mały czajniczek z herbatą i powoli zalewam ją wrzątkiem. Zawsze wlewam wodę okrężnym ruchem, tak, żeby woda powoli ”zatapiała” herbaciane fusy, czemu towarzyszy powstawanie białej „piany”. W pewnym momencie cała powierzchnia esencji przykrywa się pianą – tak rozpoznaję, że już wystarczy wody.

3.      3. Do dolnego czajnika wlewam zimną wodę (około ½ lub trochę więcej, w zależności od czajnika), stawiam na nim mały czajniczek z esencją, który przykrywam pokrywką. Całość stawiam na średnim ogniu. Kiedy woda się zagotuje, często trzymam ją jeszcze około 1-2 minut na malutkim ogniu.

4.     4. Gotowe! teraz do szklaneczek wlewamy kolejno: esencję oraz wodę. Zimą, żeby herbata tak szybko nie stygła, stawiam czajnik na grzejniku. Niektórzy zostawiają czajnik na małym ogniu aż do wypicia całej herbaty, jednak im dłuższe podgrzewanie, tym większa moc herbaty, której smak może nabrać goryczki.

Jak zaparzyć herbatę – film – cz. 1

Jak zaparzyć herbatę – film – cz. 2

 

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

3 myśli na temat “Çay: herbata po turecku”

  1. W różnych źródłach czytałam, że po zalaniu herbaty w górnym czajniku całość powinna postać jeszcze 15 minut na małym ogniu. Do niższego czajnika zawsze dolewam tyle wody, żebym potem już nie musiała dolewać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s