Diasporyt, minerał sułtanów

SulanitTermin diaspora odnosi się do globalnie rozproszonej grupy. Do więzi łączących jednostki oddalone o tysiące kilometrów. Do specyficznej nostalgii za domem-ojczyzną i endogamicznych praktyk służących ochronie i zachowaniu własnej kultury i tradycji.
Pierścionek z diasporytem to zatem biżuteria idealna dla migrantów i nomadów. Idealny dla mnie. Srebrną obrączkę ozdobioną tym minerałem, inaczej znanym jako zultanit, dostałam dziś rano. Poza znaczeniem i unikatowością urzekła mnie w nim umiejętność gry ze światłem: skrupulatnie oszlifowany minerał zmienia kolor i przyjmuje kolejno barwy od delikatnego fioletu przez krwistą czerwień po żywą jasną zieleń. Jest zaczarowany, i nie może się znudzić.
Minerał, wydobywany już w XIX wieku, był ponoć popularny na dworze sułtanów. Jego umiejętność zmiany koloru pozwalała podobno skutecznie zdezorientować zagranicznych posłów przyjmowanych w sali, gdzie obok sułtana stał duży diasporyt; wystarczyło odsłonięcie zasłon, by nagle zmienił kolor, sugerując obecność potężnych mocy i prawdziwej magii.
Wydobywany min. w Rosji, Stanach , na Węgrzech, wartość kamienia szlachetnego ma jedynie ten pochodzący ze złóż w Turcji. Na rynku zaczął zdobywać popularność dopiero kilka lat temu, i wielu osobom zapewne nadal jest nieznany.
O ile nie pociągają mnie diamenty i kryształy S., od pierwszego wejrzenia zakochałam się w diasporycie.

 

23

4

 

Reklamy

Autor: Eyen

Od kilku lat zajmuję się etnologią i antropologia Bałkanów, głównie Macedonii. W ramach laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii prowadziłam badania terenowe o tematyce genderowej w zachodniej Macedonii. Następnie już w lipcu 2007 pojechałam do Włoch, by choć przez kilka dni poobserwować życie pechalbarów - migrantów z Macedonii. Równolegle, przez prawie dwa lata byłam zaangażowana w badania w ramach grantu MENiSW "Relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim", pod przewodnictwem Karoliny Bielenin-Lenczowskiej. W lutym 2008 po raz piąty przyjechałam do Macedonii, tym razem na stypendium do Skopje, by przez kilka miesięcy choć trochę poznać "normalne", codzienne życie tego miasta. Prozaiczny brak czajnika elektrycznego, pralki, czy kulturowego nawyku picia herbaty posiadały swoisty urok i prowokowały, by poddawać w wątpliwość znaczenie słowa "powrót". Już w styczniu 2009 po raz kolejny pakowałam się do Skopje, tym razem na dziewięć miesięcy, jako przyszła wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Pracując dla organizacji Kreaktiv, prowadziłam warsztaty z ekologii i rękodzieła, pracowałam z młodzieżą Romską i realizowałam projekt genderowego treningu w Skopje. W "międzyczasie", odwiedziłam Tiranę, Sarajevo, Sremski Karlovci... by za każdym razem tęsknić za Skopje. Równolegle do antropologii studiowałam także ochronę środowiska w warszawskiej sggw. Po kilku przerwach w studiowaniu, w grudniu 2010 w reszcie obroniłam mgr ze specjalizacji ochrona przyrody. Przez rok pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z dużych ngo-sów w Warszawie, po czym w styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie w Stambule na uniwersytecie Yeditepe. Moje badania dotyczą współczesnych migracji z Macedonii do Turcji. Równolegle, współpracuję przy projekcie badającym ponadpaństwowe więzi łączące migranów Macedońskich we Włoszech... Od stycznia 2011 mieszkam w Stambule. Studiuję na studiach doktoranckich w instytucie Antropologii na Yeditepe University, prowadząc badania o trans-granicznych więziach pomiędzy Macedonią i Turcją (tak bardzo, bardzo ogólnie mówiąc;)). Od niedawna piszę bloga także o moich doświadczeniach z Turcji. Główny punkt podróży ciągle się przesuwa. Ima vreme.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s