Diasporyt, minerał sułtanów

SulanitTermin diaspora odnosi się do globalnie rozproszonej grupy. Do więzi łączących jednostki oddalone o tysiące kilometrów. Do specyficznej nostalgii za domem-ojczyzną i endogamicznych praktyk służących ochronie i zachowaniu własnej kultury i tradycji.
Pierścionek z diasporytem to zatem biżuteria idealna dla migrantów i nomadów. Idealny dla mnie. Srebrną obrączkę ozdobioną tym minerałem, inaczej znanym jako zultanit, dostałam dziś rano. Poza znaczeniem i unikatowością urzekła mnie w nim umiejętność gry ze światłem: skrupulatnie oszlifowany minerał zmienia kolor i przyjmuje kolejno barwy od delikatnego fioletu przez krwistą czerwień po żywą jasną zieleń. Jest zaczarowany, i nie może się znudzić.
Minerał, wydobywany już w XIX wieku, był ponoć popularny na dworze sułtanów. Jego umiejętność zmiany koloru pozwalała podobno skutecznie zdezorientować zagranicznych posłów przyjmowanych w sali, gdzie obok sułtana stał duży diasporyt; wystarczyło odsłonięcie zasłon, by nagle zmienił kolor, sugerując obecność potężnych mocy i prawdziwej magii.
Wydobywany min. w Rosji, Stanach , na Węgrzech, wartość kamienia szlachetnego ma jedynie ten pochodzący ze złóż w Turcji. Na rynku zaczął zdobywać popularność dopiero kilka lat temu, i wielu osobom zapewne nadal jest nieznany.
O ile nie pociągają mnie diamenty i kryształy S., od pierwszego wejrzenia zakochałam się w diasporycie.

 

23

4

 

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s