Ciało (Vücut)

vucutKilkanaście dni temu kupiłam w sklepie z serii uliczny Świat Filmów płytę z przedziału „kino tureckie”, o którym sprzedawca powiedział: tak, niezły, ale trochę taki hmm, i użył określenia oznaczającego, że nieprzywoity i pikantny. Wśród palemek na okładce nie ma jednak  informacji o nagrodach w kategorii „adults only”, a tytuł mnie przyciągnął. I słusznie.

Podwójny filmowy debiut, w którym Mustafa Nuri jest reżyserem i scenarzystą, to bardzo dobry film o dychotomii materii i ducha. Opowiada dokładnie o tym, o czym mówi tytuł: o ciele (Vücut), i o relacjach pomiędzy umysłem, ciałem, i ciałami innych. Choć opis na stronie filmu sugeruje, że jest to portret jednej z głównych postaci: byłej(?) aktorki porno, która wraca z Niemiec do Stambułu, to na pewno uproszczenie. Vücut pokazuje co najmniej kilka portretów pytając, czym jest dla nich (i dla nas) ciało.

Polecam szczególnie – choć nie tylko – osobom, które interesują się genderem.

Vücut (Body); 2011; reżyseria i scenariusz: Mustafa Nuri; grają: Hatice Aslan (znana z filmu Trzy Małpy – Üç Maymun, Nuriego Bilge Çeylana), Hakan Kurtaş (debiut filmowy), Cengiz Bozkurt, Şeyla Halis, Neslihan Yeldan, Şebnem Dilligil, İlayda Süren

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s