Turcja – informacja na temat stanu bezpieczeństwa

Poniżej zamieszczam informację opublikowaną na stronie Polskiego onsulatu w Stambule:
W związku z protestami społecznymi w głównych ośrodkach miejskich w Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo zaleca obywatelom polskim przebywającym w tym kraju zachowanie ostrożności oraz unikanie demonstracji i zgromadzeń publicznych.

17.06.2013

Aktualizacja dotycząca sytuacji w Stambule

Informujemy, że po usunięciu protestujących przez siły policyjne z placu Taksim i parku Gezi w dniach 15-16 czerwca, obecnie zgromadzenia protestujących koncentrują się szczególnie w takich dzielnicach jak Halaskargazi, Feriköy, Harbiye, Cihangir i Beşiktaş, jednak występują również w innych dzielnicach miasta. Obecna sytuacja skutkuje utrudnieniami w komunikacji publicznej polegającymi na zmianie tras przejazdów autobusów, zamknięciu niektórych stacji metra, zamknięciu niektórych odcinków ulic. Demonstracje i starcia z policją nasilają się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Obywatelom polskim przebywającym w Stambule zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności oraz unikanie demonstracji i zgromadzeń publicznych. W sytuacji przypadkowego znalezienia się w miejscu zgromadzeń rekomendujemy natychmiastowe oddalenie się.

14.06.2013
W związku z protestami społecznymi w głównych ośrodkach miejskich w Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo zaleca obywatelom polskim przebywającym w tym kraju zachowanie ostrożności oraz unikanie demonstracji i zgromadzeń publicznych. Obywatele polscy przebywający w Turcji powinni  stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych oraz zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat. Kurorty nadmorskie są bezpieczne. W centrach miast dochodzi do demonstracji, nasilających się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.


W nagłych przypadkach Konsulat Generalny RP w Stambule prosi o kontakt telefoniczny:

(009) 05304691881, (009) 05335249874 lub (009) 05324349369

Reklamy

Autor: Eyen

Od kilku lat zajmuję się etnologią i antropologia Bałkanów, głównie Macedonii. W ramach laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii prowadziłam badania terenowe o tematyce genderowej w zachodniej Macedonii. Następnie już w lipcu 2007 pojechałam do Włoch, by choć przez kilka dni poobserwować życie pechalbarów - migrantów z Macedonii. Równolegle, przez prawie dwa lata byłam zaangażowana w badania w ramach grantu MENiSW "Relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim", pod przewodnictwem Karoliny Bielenin-Lenczowskiej. W lutym 2008 po raz piąty przyjechałam do Macedonii, tym razem na stypendium do Skopje, by przez kilka miesięcy choć trochę poznać "normalne", codzienne życie tego miasta. Prozaiczny brak czajnika elektrycznego, pralki, czy kulturowego nawyku picia herbaty posiadały swoisty urok i prowokowały, by poddawać w wątpliwość znaczenie słowa "powrót". Już w styczniu 2009 po raz kolejny pakowałam się do Skopje, tym razem na dziewięć miesięcy, jako przyszła wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Pracując dla organizacji Kreaktiv, prowadziłam warsztaty z ekologii i rękodzieła, pracowałam z młodzieżą Romską i realizowałam projekt genderowego treningu w Skopje. W "międzyczasie", odwiedziłam Tiranę, Sarajevo, Sremski Karlovci... by za każdym razem tęsknić za Skopje. Równolegle do antropologii studiowałam także ochronę środowiska w warszawskiej sggw. Po kilku przerwach w studiowaniu, w grudniu 2010 w reszcie obroniłam mgr ze specjalizacji ochrona przyrody. Przez rok pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z dużych ngo-sów w Warszawie, po czym w styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie w Stambule na uniwersytecie Yeditepe. Moje badania dotyczą współczesnych migracji z Macedonii do Turcji. Równolegle, współpracuję przy projekcie badającym ponadpaństwowe więzi łączące migranów Macedońskich we Włoszech... Od stycznia 2011 mieszkam w Stambule. Studiuję na studiach doktoranckich w instytucie Antropologii na Yeditepe University, prowadząc badania o trans-granicznych więziach pomiędzy Macedonią i Turcją (tak bardzo, bardzo ogólnie mówiąc;)). Od niedawna piszę bloga także o moich doświadczeniach z Turcji. Główny punkt podróży ciągle się przesuwa. Ima vreme.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s