Stambuł rowerowo: targi Eurasia moto-bike

istanbul bike kotZakochałam się! Platonicznie wielbię biały rower Sedony przyozdobiony w Istanbul.  Ma kota, wieżę Galata, statek i tramwaj.  Shimano i aluminium w trzech rozmiarach jako model miejski. Cuda.

Choć dla większości tutejszych i przyjezdnych Stambuł i rower to oksymoron lub mieszanka śmiertelna, wbrew pozorom, jak chce się, to da się. Być może własnie nieco na przekór rzeczywistości, w której praktycznie nie ma ścieżek rowerowych, miejsc dla rowerzystów i “kultury pedałowania” wspominana Sedona stworzyła ów Istanbulbike, laurkę dla Stambułu, by ten dał choć odrobinę więcej przestrzeni rowerzystom (i rowerzystkom;)).

Od wczoraj do niedzieli (28.02-03.03) w Stambule trwają targi motorowo rowerowe Eurasia Moto Bike, hatunktóre odwiedziłam dziś z grupą znajomych z lokalnej grupy rowerowej. Na targach prezentuje się kilkadziesiąt wystawców, głównie z Turcji, a także z Chin, Tajwanu, Włoch, USA, Niemiec i kilku innych krajów. Stoiska z motocyklami zachwalają skąpo ubrane hostessy. Rowerów nie muszą:)

Wspomniałam już o Sedonie, która produkuje rowery górskie, szosowe, miejskie i dla dzieci, inaczej: Comp, Pro, Easy i Race line. To chyba największy i najlepszy turecki producent rowerów, ale nie jedyny. Gdyby jednak pomysłom na tureckie rowerowe projekty przyznawano nagrodę złotych malin, dała bym ją firmie Umit Bisiklet (Umit – tr; nadzieja) za model 2650 i 2450 Barcelona widoczny na zdjęciu poniżej. Drużyna Barcelony była niedawno na samolotach Turkish Airlines, prawda? Jak można polecieć, to i pojechać, na rowerze z piłkarzem, którego twarz obraca się wraz z tylnym kołem. Na stronie Umit takiego modelu nie ma, ale na targach był – kto nie wierzy, polecam się wybrać i przejechać próbnie na piłkarzu;) Fantazja.

umitbisikletPozostała większość rowerowych produkcji w Turcji odbywa się w ramach innych dużych firm, jak na przykład włoska Bianchi lub niemiecki KTM. Produkuje się także części rowerwe, jak np. Arzu bisiklet oraz Asli bisiklet, które są zapewne kroplą w morzu tureckich fabryk i producentów.

Dzięki targom stałam się posiadaczką kasku Sedony i odblaskowych nalepek na rower produkowanych w Izmirze. Nie jestem wyjątkiem z grona gadżeciarzy, przyznaję, o zakupie zadecydował  design : wiedźma i kot.  Oprócz tego znalazłam rączki na kierownicę we całej gamie miękkości i barw produkowanych w Tajwanie. Wystawcy przywieźli ze sobą pokazowo po jednej sztuce każdego egzemlarzu ale zgodzili się mi je sprzedać, jeśli nie przeszkadza mi dwukolorowa para. W niedzielę, po 19:00 i za 3 euro. To się nazywa biznes:)

Poniżej – piękny Istanbul Bisiklet w pełnej odsłonie:

istanbul bikeDodam, że do kolekcji jest rowerowy t-shirt, spodenki i rękawiczki. W sam raz na… bo szkoda tylko, że ścieżek rowerowych w Stambule prawie yok. Mam głupią (auto)ironiczną nadzieję, że zadziała ten system inshallah-mashallah😉

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

Jeden komentarz na temat “Stambuł rowerowo: targi Eurasia moto-bike”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s