Zwiedzanie i Szwędanie: po Bosforze

pływanieLubię pływać Bosforem. Nie robię tego zbyt często: z promów komunikacji miejskiej korzystam okazjonalnie. To, co czasem robię i lubię, to rekreacyjny rejs stateczkiem. Pływanie po Bosforze. Najbardziej leniwa forma obejrzenia Stambułu, relaks na co najmniej półtorej godziny.

Szwędanie

Jeśli ktoś lubi po prostu łazić bez bliżej określonego celu i grafiku, mierzi go/ją poranne wstawanie i robienie czegokolwiek z zegarkiem i nie stuka nerwowo nogami w chodnik jeśli musi na coś poczekać 15 minut, może się poszwędać także płynąc przez Bosfor. Łażąc tu i tam można zawędrować w okolice Eminonu (nieopodal mostu Galata), i tam z łatwością dostać się na prywatny stateczek, który za 10-12 TL przepłynie nas leniwie przez Bosfor. Przewoźników jest zazwyczaj kilku i nie da się ich nie zauważyć; krzyczą „Bogazici Turu, Bosfor Tur” i zaczepiają przechodniów (bosfor? bogazici tur?). Prywatny rejs to prawdziwa frajda dla tych, którzy mają alergię na przewodników wycieczek i wolą już nawet patrzeć nie wiedząc na co, byle tylko nie tam, gdzie ktoś wskaże palcem. Ostatnio płynęłam ze znajomymi niewielką łąjbą (bo trudno to coś nazwać inaczej:Pi podczas całego rejsu, który trwał półtorej godziny, nikt z obsługi nie odezwał się ani słowem. Patrz, słuchaj szumu fal, rozmyślaj, podziwiaj. Jednak milczenie nie jest regułą – niektórzy przewoźnicy prywatni informują  pasażerów o najbardziej popularnych przybrzeżnych punktach podróży. Warto się co do tego upewnić, jesli ktoś chciałby szwędanie połączyć ze zwiedzaniem.

Zwiedzanie

wyceczki Bosforem. Źródło: www.sehirhatlari.comLinią miejską, czyli Şehir Hatları, można przepłynąć Bosfor wzdłuż i wszerz i zobaczyć różne przybrzeżne budynki i odległe wzgórza Nazwane. Turystyczna wycieczka statkiem ma dwie wersje: krótką (kısa Boğaz turu) do mostu przy Ortakoy za 10 TL i dłuższą (UZUN Bogaz turu) za 25 TL. Wybierając dłuższą trasę można też przepłynąć jedynie połowę za 15 TL i po prostu wysiąść w punkcie, w którym statek zawraca (na A. Kavagi). W sezonie turystycznym (od 1 kwietnia do końca października) rejs Bosforem odbywa się dwa razy dziennie, startując o 10:30 i 13:35 z Eminönü, natomiast przez pozostałą, mroczniejszą część roku raz, rano. Krótka wycieczka (która i tak trwa około 2 godzin) rozpoczyna się o 14:30 codziennie za wyjątkiem okresu pomiędzy 3 grudnia i 31 marca, kiedy to  funkcjonuje jedynie w soboty, niedziele i święta. Podczas pływania zorganizowanego możemy być pewne/i, że o miejscach, które “zobaczyć trzeba”, usłyszymy przez głośniki: “proszę państwa, po prawej Pałac Dolmabahcze” itp.

Na rejs po Bosforze nie trzeba brać ze sobą termosu;) Herbatę, kawę lub sahlep można zamówić podczas rejsu na statku, wraz z lekkimi przegryzkami. Jeśli jednak ktoś jednak nie lubi wydawać kilku lir na średniej jakości przyjemności podniebienia lub ma specyficzne upodobania, może zabrać ze sobą własne jedzenie i napoje – zakazu nie ma. Palić można na pokładzie prywatnych przewoźników na zewnątrz

**********************************************************************************************************

Zwiedzanie i Szwędanie

Są takie miejsca w Stambule, które zobaczyć trzeba, i takie, które zobaczyć warto. Te dwa umowne zbiory miejsc mają sporą część wspólną, chociaż na pewno „warto” jest subiektywne i zależy od upodobań, a „trzeba” nie przemawia dogłębnie do każdego, choć najczęściej gości na fotografiach w stylu „TU byłem/am”. Najczęściej takie miejsce krystalizują się wtedy, kiedy odwiedza nas ktoś, komu chcemy „Stambuł” pokazać. Pierwsze 1-2 dni są proste: Sultanahmet  (Haghia Sofia, Błękitny Meczet, Hipodrom), Grand Bazar, następnie Bazar Egipski, most Galata, wieża Galata a wieczorem Taksim. Jednak im więcej czasu nasi goście zostają, tym bardziej „trzeba zobaczyć” zmienia się w „warto zobaczyć” , bo z listy dostępnych atrakcji stambulskich chcąc nie chcąc musimy coś wybrać, a następnie w „chcę zobaczyc”, kiedy zmęczone turystycznym programem Zwiedzanie zmienia się w Szwędanie.

Na pewno każdy/a kto mieszka w Stambule ma już „swoje miejsca”, które niewiele mają wspólnego z lokalizacjami na anglojęzycznych listach typu „20 Wspaniałych Rzeczy do Zrobienia w Stambule” lub „Co Zobaczyć & Robić w Stambule”. Choć kiedy podróżuję uwielbiam się szwędać bez celu i zbaczać z turystycznych szlaków, sporo z pozycji „must see” rzeczywiście w Stambule odwiedzić warto, a jeśli zrobi się to po swojemu i bez sztywnego planu, Zwiedzanie połączy się ze Szwędaniem;)

Zwiedzanie i Szwędanie to nowa kategoria i cykl wpisów, które pojawią się (inshalla; )).

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

3 myśli na temat “Zwiedzanie i Szwędanie: po Bosforze”

  1. 3 lata mieszkalam w Istanbule i tez sie szwedalam…Bebek, Besiktas i Kadikoy najczesciej i bardzo lubie Moda, do ktorej konicznie trzeba dojechac starym, poniemieckim, drewnianym tramwajem, potem jakies 300 metrow gdzie Bosfor wplywa do morza Marmara i Cay Bahce, jeden z najpiekniejszych widokow na bizantyjsko-otomanski Istanbul. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s