Siła wyobrażeń: wódka w torebce

Jak wspominałam zapewne nie raz, mieszkam w dzielnicy typu wieś. Jedną z charakterystyk patriarchalnych wsi jest to, że o ile na każdym rogu są kirathane i meyhane, kobiet w nich nie uświadczysz (wiem, bo byłam;P). Nie ma pubów koedukacyjnych. Nie ma klubów (wieczorową porą). Nie ma – i już. Dlatego też (między innymi), kupując piwo w osiedlowym sklepie za każdym razem czułam się jak rozpustnica. Większość moich sąsiadek pości w Ramadan – a przynajmniej nie wiem, że nie poszczą. Nigdy nie widziałam kobiety kupującej w mojej okolicy alkohol, i wokół słyszę że kobiety z zasday nie piją.

Cóż. Jako yabanci (cudzoziemka) pogodziłam się z rolą idmieńca i siewczyni zgorszenia. Krótkie spodenki latem i fakt, że mężczyzna w moim domu myje okna powinien wystarczyć, by tłumaczyć inne anomalie.

Wyobraźnia ponosi. Jak zwykle:P Kilka dni temu kupując piwo w sklepie wdałam się w krótką konwersację:

Sprzedawca: bo tego piwa (efes niefiltrowane) to nie sprowadzamy, bo mało kto kupuje

Ja: tu chyba kobiety w ogóle piwa nie kupują :/

Sprzedawca: No fakt. Nie.

Kobiety raczej kupują wódkę. Mam nawet stałe klientki. Wódki nie pakuję w te czarne reklamówki (jak piwo), tylko w zwykłą przeźroczystą siatkę; dyskretna, i łatwo schować do torebki.

To jest właśnie (złudna) siła wyobrażeń;)

Reklamy

Autor: Eyen

Od kilku lat zajmuję się etnologią i antropologia Bałkanów, głównie Macedonii. W ramach laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii prowadziłam badania terenowe o tematyce genderowej w zachodniej Macedonii. Następnie już w lipcu 2007 pojechałam do Włoch, by choć przez kilka dni poobserwować życie pechalbarów - migrantów z Macedonii. Równolegle, przez prawie dwa lata byłam zaangażowana w badania w ramach grantu MENiSW "Relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim", pod przewodnictwem Karoliny Bielenin-Lenczowskiej. W lutym 2008 po raz piąty przyjechałam do Macedonii, tym razem na stypendium do Skopje, by przez kilka miesięcy choć trochę poznać "normalne", codzienne życie tego miasta. Prozaiczny brak czajnika elektrycznego, pralki, czy kulturowego nawyku picia herbaty posiadały swoisty urok i prowokowały, by poddawać w wątpliwość znaczenie słowa "powrót". Już w styczniu 2009 po raz kolejny pakowałam się do Skopje, tym razem na dziewięć miesięcy, jako przyszła wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Pracując dla organizacji Kreaktiv, prowadziłam warsztaty z ekologii i rękodzieła, pracowałam z młodzieżą Romską i realizowałam projekt genderowego treningu w Skopje. W "międzyczasie", odwiedziłam Tiranę, Sarajevo, Sremski Karlovci... by za każdym razem tęsknić za Skopje. Równolegle do antropologii studiowałam także ochronę środowiska w warszawskiej sggw. Po kilku przerwach w studiowaniu, w grudniu 2010 w reszcie obroniłam mgr ze specjalizacji ochrona przyrody. Przez rok pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z dużych ngo-sów w Warszawie, po czym w styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie w Stambule na uniwersytecie Yeditepe. Moje badania dotyczą współczesnych migracji z Macedonii do Turcji. Równolegle, współpracuję przy projekcie badającym ponadpaństwowe więzi łączące migranów Macedońskich we Włoszech... Od stycznia 2011 mieszkam w Stambule. Studiuję na studiach doktoranckich w instytucie Antropologii na Yeditepe University, prowadząc badania o trans-granicznych więziach pomiędzy Macedonią i Turcją (tak bardzo, bardzo ogólnie mówiąc;)). Od niedawna piszę bloga także o moich doświadczeniach z Turcji. Główny punkt podróży ciągle się przesuwa. Ima vreme.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s