Projekcja

Hayvanlar! Hayvanlar! (zwierzęta! zwierzęta!) Tego ruchu ulicznego w Stambule nie znoszę!” – krzyczał Szalony Taksówkarz jadąc slalomem i łamiąc większość możliwych zasad ruchu drogowego. Gestykulując zdecydowanie za blisko mojej twarzy zapytał: skąd jesteś? by natychmast zakomunikować: „a ja jestemz Kurdistanu! jestem Kurdem, nie jestem Turkiem. Turcy, jak oni tu jeżdżą!!„.

Bez względu na miejsce na ziemi, taksówkarze zawsze są dla mnie źródłem nadprogramowej rozrywki. Ich samochody są niczym mobilne centra wymiany plotek, najświeższych i najdziwniejszych informacji, a także porad i zwierzeń rodem jak z salonu wróżb. Ich opowieści są niczym wizytówki i zarazem lustra. Wspomniany Szalony Taksówkarz doradził mi urodzenie trójki dzieci (sam miał dwójkę) i zawyrokował, że nie muszę wcale przechodzić na Islam. Jego poprzednik pouczał mnie, których miejsc unikać w Stambule (Taksim? To straszne miejsce, ja bym tam swojej żony nie puścił, a do parku sama nie chodź, bo tam niebezpiecznie). Inny z kolei, starszej daty i widocznie „gentelmen”, przez całą drogę strofował towarzysza mej podróży tłumacząc, że zawsze należy otwierać drzwi kobiecie, czego ten nieopatrznie nie zrobił, mając ręce zajęte torbami zakupów.

Kierowcy przetwarzają w swoim życiu mnóstwo historii, jednak zawsze ich opinie odzwierciedlają, co sami wywnioskowali z tych wszystkich urywków narracji z różnych stron świata.

Przypomina mi się taksówkarz, który rok temu wiózł mnie w dwie strony na trasie Ochryd-Struga (w Macedonii). Przez większość podróży „tam” opowiadał mi o tym, jak bardzo powinnam uważać w Strudze na wszystkich muzułmanów, szczególnie Albańczyków. Samotnie podróżująca, młoda, kobieta, a oni, co z tego, że Ramadan mają, oni tylko czychają, wilki i Czerwony Kapturek w wersji dla dorosłych. On, prawosławny, oczywiście jest z tych „innych”, kulturalnych, nie to co tamci dzicy, macho, napadający kobiety. W drodze „z powrotem” – a było już po północy – lakonicznie stwierdził, że „nigdy jeszcze nie całował się z Polką…” i choć przez resztę podróży udało mi się go przekonać, że na pewno tego stanu rzeczy akurat dziś i z moją pomocą nie zmieni, niesmak pozostał. Cóż, (częściowo) miał rację: samotnie podróżująca, młoda kobieta, powinna uważać (…) 😉

Reklamy

Autor: Eyen

Początki mojej etnograficznej przygody sięgają laboratorium etnograficznego na warszawskiej etnologii w ramach którego miałam szansę pojechać na pierwsze badania terenowe do zachodniej Macedonii. Przez kolejne lata byłam zaangażowana w badania dokumentujące relacje społeczne i etniczne na pograniczu macedońsko-albańskim oraz migrację z Macedonii do Włoch. Przez kilkanaście miesięcy mieszkałam w stolicy Macedonii, Skopje, jako stypendystka programu CEEPUS, oraz wolontariuszka programu Młodzież w Działaniu. Równolegle do antropologii ukończyłam magisterskie studia z ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przez rok po obronie pracowałam jako koordynatorka projektu promującego recykling w jednym z Warszawskich stowarzyszeń. W styczniu 2011 dostałam się na studia doktoranckie jako stypendystka programu TUBITAK-BIDEB na uniwersytecie Yeditepe i przeprowadziłam się do Turcji. Moje badania dotyczyły tożsamości muzułmanów z zachodniej Macedonii w kontekście migracji i więzi z Turcją. Od roku 2017 kontynuuję studia na wydziale antropologii Uniwersytetu Oslo.

2 myśli na temat “Projekcja”

  1. Taksówkarz, najpierw gadka szmatka, skąd jesteś co tu robisz, a następnie kluczowe pytanie: Masz męża?
    Ja: Nie
    Taksówkarz, radosny uśmiech pod gęstym wąsem: To może seks?

    Od tamtego czasu: mam męża Turka. Niestety, po tym rozmowa się urywa, więc nie poćwiczę tureckiego, ale przynajmniej nie padają „oferty matrymonialne” 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s